Geçici Mail Servisi Güvenli mi?

Geçici Mail Servisi Güvenli mi?

Mail teknolojisi anlık haberleşmeyi sağlaması sebebiyle ve dosyaları beraberinde kolayca transfer imkanı tanımasıyla beraber günümüzde vazgeçilmez bir teknoloji aracı halini aldı. Hayatımızda telefonlarımızdaki SMS kadar kolay takip edilebilir olması beraberinde birkaç olumsuz tarafı da getirdi.

Spam olarak bildiğimiz gelen e-posta kutunuzu meşgul eden ve önemli mailleri kaçırmanıza sebebiyet veren e-postalar çoğu zaman başa çıkılmaz bir hal aldığından dolayı, gelen posta bildirimlerini kapatmanız ile sonuçlanıyor ve bu da iş veya özel hayatınızla ilgili önemli postaları görmenize engel oluyor. Buna çözüm olarak çoğu kullanıcı ana mail adresleriyle sağa sola dağıttığı, oyun üyelikleri, sosyal medya uygulama girişleri ve bir defa kullanacakları siteler için yedek bir mail adresi oluşturmaktadırlar.

Tabi sık kullanılmayan bu mail adresinin şifreleri sık sık unutulduğundan dolayı Gmail veya Hotmail gibi popüler servislere her ihtiyaç duyduklarında giriş yapıp yeni bir e-posta adresi almak için dakikalarca boşa vakit harcamış oluyorlar. Bu makalemizde sizlere tüm bu gereksiz karmaşalardan kurtulmanıza olanak tanıyan geçici mail servislerinden detaylı olarak bahsedeceğiz ve kullanın sırasında sağladığı avantajlara ek olarak kullanım sırasında sizlere pratiklik sağlayacak ufak püf noktalarına da değineceğiz.

Geçici Mail Servisi Nedir?

Geçici mail servisleri son yıllarda karşımıza çıkan ve sizin için gereksiz vakit kaybını engelleyecek bir akıllı e-posta servisidir. Nasıl kullanılacağına gelmeden önce kısaca sistemin nasıl işlediğine göz atalım. Web sitesine girdiğiniz anda tamamen size özel bir e-posta adresi tanımlar. Bu e-postayı ihtiyaç duyduğunuz her alanda dilediğiniz şekilde kullanabileceğinizden, tanımlanan süre boyunca birden fazla kez de kullanarak aynı anda tek maille birden çok işinizi halledebilirsiniz.

 Zaman kaybını önlemeye ek olarak, kişisel hassas bilgilerinizin üçüncü kişilerin eline geçme ihtimalini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. Aynı anda kullanabildiğiniz gibi tek tık ile her seferinde başka e-posta adresi tanımlamak suretiyle onlarca farklı e-posta adresini tanımlayıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Sistem hızlı bir şekilde tanımlanırken sizden isim dahil olmak üzere hiçbir bilgi talep etmez ve bilgisayarınızın ip bilgileri dahil olmak üzere hiçbir veriyi izinli veya izinsiz kullanmaya çalışmaz.

Geçici Mail Servisi Güvenli mi?

Geçici mail servisi yalnızca tarih ve saat damgasını almak ve siteyi yönetmek için temel bilgileri toplar ve bunların hiçbiri kesinlikle sizin kişisel bilgilerinizle ilgili değildir. Buna yine sizinle bir alakası bulunmayan Google çerezleri dahildir. Mail servisinin temel çalışma prensibinde size gelen verilerin yalnızca ekranınıza okutulması yatar. Bundan dolayı önemli veya önemsiz gelen hiçbir maili sistem üzerinden görmemiz mümkün değildir.

Süresi dolduğunda ise bu bilgiler geri döndürülemez şekilde imha edilir. Bütün e-posta alışverişi gönderen ve siz arasında başlar ve sonuçlanır. Pazarlama ya da başka bir amaçla da üçüncü bir kişi ile veri paylaşımı söz konusu değildir. Siteyi kullanım sürecindeki güvenliğiniz bizim tarafımızdan garanti altına alınmış olsa da ekstra olarak kötü niyetli üçüncü bir kişinin de aramıza girmesine engel oluruz. SSL protokolü ile servis ile aranızdaki gelen-giden tüm veriler dışarıdan çözülemez şekilde şifrelenmektedir.

Geçici Mail Servisi Nasıl Kullanılır?

Servis sizi menüler arasında kaybetmeden, doğrudan işinizi halledebileceğiniz şekilde akıllıca tasarlanmıştır. Siteye girdiğiniz anda ana sayfada kalarak tüm işlerinizi tek bir yerden kontrol edebilirsiniz. Sayfanın üst kısmında bir defaya mahsus kullanmak üzere mail adresiniz tanımlanmıştır bu adresi alarak istediğiniz sayfa ya da uygulama ile paylaşabilirsiniz. Ardından 10 saniyede bir sürekli otomatik olarak yenilenen gelen kutusu ile doğrulama ya da giriş bilgisi içeren maillerinizi bu kısımdan rahatlıkla takip edebilirsiniz. Mail adresini kullanmak için otomatik olarak 30 dakikalık bir süre tanımlanacaktır. Bu süreyi tek tık ile 30 dakika daha uzatabileceğiniz gibi bilgisayarınızın aniden kapanması gibi bir aksilik yaşamanıza karşın size bir yedekleme anahtarı verilmektedir. İlk iş olarak bu anahtarı kaydetmeniz, internet sayfasına tekrar giriş yaptığınızda mail adresini değiştirmeden aynı adrese gelen postaları bir süre daha rahatlıkla takip etmenize olanak tanır. Yedekleme anahtarı ile geriye dönük maile giriş yapılabilme imkanı mail servisinin her ne kadar geçici bir süre ile tanımlansa da başka bir kişiyle aynı adresin paylaşılmadığının ve tamamen size özel olduğunun bir göstergesidir. Şu ana kadar on binlerce kişi tarafından güvenle kullanılan servis, güçlü altyapısıyla size kesintisiz bir hizmet sunabilmektedir.


taggeçici mail servisi, 30 dakikalık geçici mail, geçici mail, rastgele geçici mail, 10 dakikalık geçici mail
06/11/2021 22:43alarm